آشنایی با ویروس های کامپیوتری شنبه، 31 اردیبهشت 1401
توسط : ADMIN نظرات (3)
آشنایی با ویروس های کامپیوتری

آشنایی با ویروس ها و بد افزار ها

بد افزار ها و یا همان ویروس های کامپیوتری، توسط برنامه نویسان سودجو ساخته شده و در اکثر اوقات اهدافی همچون کلاهبرداری، سرقت اطلاعات و مواردی مشابه دارند. این برنامه‌ ها در ظواهر عجیب و جالب برای کاربر به سیستم کامپیوتری وارد می شوند. برای همین است که شما هرگز نباید گول تبلیغ های فریب دهنده را بخورید. چرا که این برنامه‌ ها دقیقاً برعکس چیزی که از سوی خودشان گفته عمل کرده و به جای کاربردی ظاهر شدن و کمک به کاربر، کار آن را سخت تر خواهند کرد.
همچنین اگر به موقع جلوی ویروس ها و بد افزار ها را نگیرید، ممکن است اطلاعات مهم شما را سرقت کنند. به همین جهت باید همواره مراقب این دسته از خطرات تهدید کننده سیستم های کامپیوتری باشید. ویروس ها و بد افزار ها انواع مختلفی داشته و بر اساس نوع آسیب و قدرت نفوذ خود در دسته های متفاوتی تقسیم می شوند. یکی از مهم ترین و خطرناک ترین موارد از ویروس های کامپیوتری که کارشناسان نمایندگی تعمیرات لپ تاپ در کرج در ادامه به تشریح نوع کار آنها پرداخته اند، باج افزار ها می باشند.

آشنایی با باج افزار ها

همانطور که در بخش قبلی نیز به آن اشاره شد، ویروس ها از مهمترین مشکلات نرم افزاری یک لپ تاپ یا کامپیوتر به حساب می‌آیند. معمولاً اختلالات نرم‌ افزاری مشکلات زیادی برای کاربر به وجود نمی آورند و همچنین اکثر آنها را با راه حل های ساده می‌ توان رفع کرد. اما ویروسی شدن فضای نرم افزاری، علاوه بر اینکه مشکل ساده ای نمی باشد، می‌ تواند برای کامپیوتر بسیار خطرناک نیز ظاهر شود.
کارشناسان توصیه دارند که پیش از درگیر شدن بخش های نرم افزاری با ویروس ها، از ورود آنها به لپ تاپ خود جلوگیری کنید. چرا که پس از وارد شدن ویروس ها و دیگر فایل های مخرب به سیستم و آلوده کردن بخش های نرم افزاری، پاکسازی آنها بسیار سخت و دشوار خواهد بود. بنابراین ساده ترین راه حل برای مقابله با آن نیز پیشگیری است.
یکی از خطرناک ترین دسته های برنامه های مخرب باج افزارها هستند. این برنامه ها از راه های مختلف به ویژه شبکه های اینترنتی به سیستم وارد شده و آن را آلوده می سازند. باج افزار ها پس از ورود به سیستم و در اختیار داشتن مجوز های کافی، فایل های داخل سیستم را بررسی کرده و مهمترین آنها را پیدا و جداسازی می کنند. سپس در زمان مناسب به سرقت آنها پرداخته و پس از اینکه اطلاعات و داده های مهم سیستم از سوی برنامه باج افزار دزدیده شد، کاربر متوجه خرابی فایل های خود و پاک شدن اطلاعات مهم می شود.
پس از آن نیز کاربر متوجه می‌شود که اجزای نرم‌ افزاری مهم سیستم از طریق باج افزار دزدیده شده و باید برای بازگشت آن ها مبالغ مورد نظر سودجویان را بپردازد. البته توصیه داریم در صورت ایجاد چنین مشکلی هرگز تن به خواسته های باج افزار ندهید. چرا که این روش تنها برای گرفتن پول های بیشتر و بیشتر از شما بوده و هیچ وقت باعث دسترسی دوباره شما به فایل های مهم خود نمی شود.
برای همین اکثر کارشناسان حوزه مشکلات کامپیوتری توصیه می کنند راه های پیشگیری از ورود باج افزارها به سیستم را، پیش از اینکه دیر شود جدید بگیرید. البته برخی می گویند که کاربران کامپیوتر های خانگی نباید خیلی نگران باج افزار ها باشند. این موضوع تا حدی درست است چرا که معمولا این نوع از مشکلات برای مراکز مهمی همچون سازمان های دولتی، بانک ها و موسسات مالی، بیمارستان ها و دانشگاه های مهم و مراکزی از این قبیل اتفاق می افتد.
علت آن هم این است که هرچه اطلاعات سرقت شده از سوی باج افزارها مهم تر باشد، سودجویان می توانند پول بیشتری برای بازگرداندن آنها بگیرند. قطعا اطلاعات مراکز و موسسات ذکر شده از سیستم های خانگی معمولی بسیار مهم تر و با ارزش تر می باشد. به همین دلیل است که صاحبان این برنامه های مخرب سازمان های مهم را هدف می گیرند. اما از طرفی دیگر امنیت سیستم های کامپیوتری یک بانک خیلی بیشتر از امنیت سیستم های خانگی است. 
به همین جهت گزارشاتی در مورد درگیر شدن و آلوده شدن سیستم های شخصی به باج افزار ها نیز مشاهده می شود. برای همین کارشناسان نمایندگی لپ تاپ و کامپیوتر در کرج پیشنهاد می کنند در صورتی که تنها یک سیستم خانگی هم دارید، آن را از باج افزار ها و سایر ویروس های کامپیوتری ایمن کنید. در ادامه راهکار هایی برای پیشگیری از آلوده شدن سیستم به ویروس ها توسط کارشناسان نمایندگی کرج ارائه شده است.

راهکار های پیشگیری از ویروسی شدن سیستم

همانطور که احتمالا می دانید منبع اصلی ویروس های کامپیوتری و بد افزارها اینترنت است. به همین سبب باید هنگام کار با شبکه های اینترنتی و وصل شدن به آنها مراقب خطرات آن نیز باشید. معمولاً این عوامل مخرب دارای تبلیغاتی فریب دهنده هستند و شما باید در این موضوع کاملاً آگاه باشید تا فریب تبلیغات پر زرق و برق و آنها را نخورید. 
همواره به یاد داشته باشید که برای نصب بازی ها و برنامه های مورد نظر خود به منابع معتبر آن مراجعه کرده و از نصب هرگونه فایل نا آشنا در سیستم خود پرهیز نمایید. دیگر موضوع اتصال دستگاه‌ های آلوده است. برای مثال اگر فلشی که به سیستم خود وصل کرده اید آلوده به ویروس باشد به راحتی به سیستم شما نیز نفوذ پیدا می کند.
برای همین کارشناسان نمایندگی تعمیرات لپ تاپ در کرج توصیه دارند یک برنامه ویروس یاب در سیستم خود راه اندازی کرده تا پس از اتصال هر دستگاه آن را به خوبی اسکن کند. با نصب آنتی ویروس دیگر سیستم شما دچار چنین اتفاقات مخربی نخواهد شد. برای نصب معتبر ترین آنتی ویروس های دنیا می توانید به نمایندگی تعمیرات لپ تاپ در کرج مراجعه کنید.

بررسی انواع ویروس ها و بد افزار ها در نمایندگی کرج

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .