مراحل تمیز کردن کول پد لپ تاپ شنبه، 31 اردیبهشت 1401
توسط : ADMIN نظرات (3)
مراحل تمیز کردن کول پد لپ تاپ

اهمیت استفاده از کول پد

امروزه یکی از مشکلاتی که در اغلب لپ تاپ ها به چشم می‌خورد، داغ شدن بیش از حد این دستگاه و عواقب مخرب آن است. معمولا لپ تاپ ها نسبت به سیستم های کامپیوتر بیشتر با این مشکل روبرو می‌شوند. چرا که کامپیوتر ها برای نصب قطعات سخت افزاری فضای بیشتری دارند. در این محفظه که به آن کیس کامپیوتر گفته می شود، فضای کافی برای نگهداری اجزای مختلف وجود داشته و بین این قطعات به دلیل وجود فضا، تهویه هوا به خوبی انجام می شود.
عامل دیگری که از افزایش دمای کامپیوتر و بروز خطرات مربوطه پیشگیری می‌کند، وجود فن های بزرگ و قدرتمند داخل کیس است.‌از آنجایی که لپ تاپ از هر دوی این قابلیت ها برخوردار نمی باشد، مشکل افزایش حرارت بیشتر بروز می دهد. درون بدنه کوچک لپ تاپ فضای کوچکی برای نصب قطعات سخت افزاری وجود داشته و به همین دلیل این قطعات به صورت فشرده در کنار هم قرار گرفته اند.
عدم وجود فضای کافی میان قطعات سخت افزاری باعث می شود جابجایی هوا صورت نگرفته و دما بالا برود. در چنین حالتی فن داخلی به دلیل عدم توان کافی برای خنک سازی سیستم، نمی‌ تواند به‌ خوبی به انجام این امر بپردازد و در نهایت لپ‌تاپ دائماً با مشکل افزایش گرما مواجه است. این مشکل در صورتی که با سیستم به انجام عملیات سنگین پرداخته شود تشدید می یابد.
 باید بدانید که گرما برای قطعات الکترونیکی بسیار مضر است و در صورت تکرار مداوم این حالت، احتمال ایجاد خرابی های جدی و از کار افتادگی بخش های داخلی لپ تاپ وجود دارد. به همین دلیل کارشناسان تصمیم گرفته اند با طراحی و ارائه یک سیستم خنک کننده مجزا، از آسیب دیدگی لپ تاپ بر اثر گرما پیشگیری نمایند. کول پد وسیله ای مناسب است که به عنوان راه پیشگیری از داغ شدن لپ تاپ و عواقب مخرب آن شناخته می شود.
داخل بدنه این دستگاه یک یا چند فن خنک کننده قوی وجود داشته که با عملکرد صحیح خود به تهویه هوا می پردازند. برای استفاده از این دستگاه کافی ست لپ‌ تاپ را به آرامی بر روی آن قرار داده و به کار های خود مشغول شوید. این وسیله به عنوان سطح زیرین لپ تاپ وظیفه تهویه هوا را به خوبی انجام داده‌ و از داغ شدن بیش از حد رایانه پیشگیری می‌کند.
چنانچه از هر برند و مدل لپ تاپ استفاده می کنید، به‌ کارگیری کول پد حین استفاده از آن را فراموش نکنید. چرا که در غیر این صورت، به طور مداوم با مشکل افزایش دمای سیستم مواجه شده و در نهایت کاهش طول عمر قطعات سخت افزاری آن را شاهد خواهید بود.

پیشگیری از کثیف شدن بخش های داخلی لپ تاپ

یکی از اختلالاتی که پس از استفاده طولانی مدت از لپ تاپ رخ می دهد، کثیف شدن اجزای داخلی و انباشته شدن آلودگی و انواع آشغال ها درون بدنه این دستگاه است. وارد شدن گرد و خاک و آشغال های ریز، مواد چسبنده و ... به قسمت های‌ داخلی لپ تاپ، می تواند پس از گذشت مدت زمانی خرابی اجزای مختلف و حتی قطع اتصالات داخلی را به همراه داشته باشد.
گاهی اوقات تجمع آشغال در داخل بدنه لپ تاپ باعث می شود اتصالات برد های مهم و دیگر قطعات سخت افزاری تخریب شده و از بین بروند. در این حالت ممکن است مشکلاتی چون عدم اتصال دستگاه به شبکه اینترنت، خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ ، کرش های مکرر و ... رخ دهد. تمامی این اختلالات برای کاربران بسیار آزار دهنده شمرده می‌شوند. گاهی اوقات با تشدید تخریب قسمت های مذکور، استفاده از لپ تاپ برای کاربر بسیار سخت و غیرممکن خواهد شد. 
بنابراین بهتر است کاربران حین استفاده از این دستگاه نکات توصیه شده در این موارد را جدی بگیرند. برای پیشگیری از عدم تجمع آلودگی درون لپ تاپ و عواقب مخرب آن، بهتر از همواره رایانه خود را در محلی تمیز و به دور از گرد و خاک و دیگر آلودگی‌ ها نگهداری نمایید. همچنین شما باید پیش از ورود گرد و خاک به قسمت های داخلی از طریق دریچه های ورودی، تمامی قسمت های بیرونی دستگاه را به خوبی گردگیری کنید.
یکی دیگر از راه های موثر پیشگیری از بروز این مشکل، استفاده از کول پد است. بهتر است همواره به جای قرار دادن لپ‌ تاپ بر روی سطوح نامناسبی چون فرش، پتو  بالشت و ... حین استفاده و روشن بودن لپ تاپ، کول پد را برای سطح زیر آن انتخاب نمایید. فن های داخل کول پد با چرخش سریع هوا را به سرعت جا به جا کرده و از تجمع گرد و خاک و انباشتگی آلودگی پیشگیری می کنند.

سرویس کول پد لپ تاپ

از آنجایی که سطح بدنه کول پد دارای منافذ است و فن های داخلی نیز به سرعت به تهویه هوا می‌ پردازند، فضای داخل کول پد به سرعت از آلودگی های اطراف و گرد و خاک موجود در هوا پر می شود. پره های فن محل مناسبی برای انباشته شدن گرد و خاک و آلودگی های دیگر هستند. چنانچه این مشکل تشدید یابد احتمال خرابی و از کار افتادگی فن ها وجود دارد.
چرا که این آلودگی به تدریج بخش‌ های مختلف پروانه فن را ضعیف و در نهایت تخریب می سازد. برای جلوگیری از خرابی و کاهش طول عمر این سیستم خنک کننده، بهتر است در زمان های مناسب و به صورت مرتب به سرویس قسمت های داخلی این دستگاه پرداخته شود. سرویس و تمیز کردن اجزای داخلی کول پد، از جمله اموری است که در صورت یادگیری صحیح می توان به انجام آن پرداخت.
در واقع تمیز کردن کول پد امری تقریباً ساده بوده و با یادگیری چند مرحله آسان و  بدون داشتن تخصص می توان انجام داد. در ادامه مراحل تمیز کردن کول پد بیان شده است تا با یادگیری آن بدون در اختیار داشتن هرگونه تخصص و ابزارآلات خاص، بتوانید به راحتي به سرویس کول پد لپ تاپ خود بپردازید.

آموزش مراحل تمیز کردن کول پد لپ تاپ در نمایندگی تعمیر لپ تاپ کرج

ابتدا سطح بیرونی کول پد را با یک دستمال مرطوب به آرامی تمیز کنید.
سپس با یک پیچ گوشتی مخصوص به آرامی پیچ های قاب پشتی کول پد را باز کرده و قاب پشتی را پس از باز کردن همه پیچ ها جدا نمایید.
حال تمامی فن ها و دیگر قسمت های داخل کول پد را مشاهده می کنید. ابتدا با یک فرچه تمیز به‌ آرامی قسمت داخلی پروانه فن را از گرد و خاک موجود پاک کنید.
پس از پاک کردن تمامی گرد و خاک موجود در پروانه فن، مواد چسبنده و دیگر آلودگی های باقی مانده را به کمک یک پارچه نرم و مرطوب به آرامی تمیز کنید. توجه داشته باشید که دستمال مورد نظر رطوبت زیادی برای انجام این نداسته باشد.
حال پس از پاک کردن تمامی آلودگی ها، قاب پشتی را با کمک پیچ های مذکور محکم کنید. بهتر است که این کار هر چند ماه یک بار انجام شود تا از بروز خرابی های جدی پس از تجمع آلودگی جلوگیری شود.

نمایندگی تعمیرات لپ تاپ در کرج

شما می توانید در صورت مشاهده هر یک از مشکلات سخت افزاری نظیر خرابی رم، هارد، ال سی دی ، خرابی و از کار افتادگی کیبورد،  مادربرد ، فن و ... به نمایندگی تعمیرات تخصصی لپ تاپ و کامپیوتر در کرج مراجعه نمایید. همچنین تمامی امور نرم افزاری از جمله نصب ویندوز و نرم افزارهای عمومی و تخصصی، نصب و راه اندازی آنتی ویروس اورجینال و آپدیت مرتب آن، رفع مشکل هنگ کردن لپ تاپ ، برطرف ساختن مشکل بروز کرش های پی در پی و دیگر اختلالات مشابه به بهترین نحو و در اسرع وقت توسط کارشناسان با تجربه و فوق حرفه‌ای نمایندگی تعمیرات لپ تاپ کرج انجام شده و بهترین خروجی در اسرع وقت ارائه شده و در اختیار شما کاربران انواع برند های لپ تاپ و کامپیوتر در کرج قرار می گیرد.

آموزش سرویس کول پد لپ تاپ در نمایندگی کرج

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .